DOLAR 32,9562 0.15%
EURO 35,3694 -0.07%
ALTIN 2.456,33-0,52
BITCOIN 20283632,43%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EMÜDER KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİNİ AÇIKLADI!

EMÜDER KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİNİ AÇIKLADI!

ABONE OL
1 Ocak 2023 14:49
EMÜDER KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİNİ AÇIKLADI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EMÜDER KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİNİ AÇIKLADI!

Kısa adı EMÜDER olan, Eyüp Müteahhitler Derneği 2022’nin son günüde basın mensuplarını ağırladı. Alibeyköy’de kahvaltılı bir basın toplantısı yapan Eyüp Müteahhitler Derneği Başkanı İrfan Tutacak ve yönetim kurulu üyeleri, toplantıya katılanların ve vatandaşların yeni yılını kutlarken, inşaat sektörünün de yaşadığı zorlukları anlattı.

Başkan Tutacak, özellikle İstanbul’un deprem kuşağında olduğunu iyi bildiklerini, bunun için yaptıkları konutların bu konuda üzerine düşülerek yapıldığını belirtti.

Beton firmaları tekelleşmeye gitti

Başkan Tutacak yaptığı açıklamada özellikle hazır beton firmalarının İstanbul’da tekelleşmeye gittiklerini, Bursa’da faaliyet gösteren hazır beton firmalarıyla İstanbul’da ki hazır beton firmalarının fiyatları arasında çok büyük farklar olduğunu belirtti ve bunun İstanbul’da daire fiyatlarına yansıdığını dolayısıyla vatandaşların mağdur olduklarını da belirtti. Başkan Tutacak, “Bursa’da 879,32 TL + KDV maliyeti olan 1 metreküp betonun şantiye teslim fiyatı 1.100 TL+ KDV iken, İstanbulda 1.221 TL+KDV maliyeti olan 1 metreküp betonun şantiye teslim fiyatı 2.000 TL+ KDV’yi buluyor. Bu da doğal olarak fiyatlara yansıyor. Benzer şartlar taşıyan komşu iki ilde fiyatlar arasındaki bu bariz fark fahiş konut fiyatlarının sebebidir. İlgili kamu otoritelerinin bu işe acilen el atması gerekmektedir.”dedi.

 

Nişanca’nın kentsel dönüşümüne hazırız..

Eyüpsultan’ın kentsel dönüşümü ile ilgili en sorunlu mahallelerinden biri olan Nişanca ile ilgili sorumuzu yanıtlayan Başkan İrfan Tutacak, “ Nişanca Mahallemizde saçak parsellerin hayata geçirilmesinde biz varız. Belediye Başkanımız Deniz Köken’in başkanlığında saçak parsel meselesinin çözüme kavuşmasıyla beraber buradaki kentsel dönüşüme hazırız. Eyüp Müteahhitler Derneği bünyesinde bir şirket kuruyoruz. 1.000 – 1.500 daire yapabilecek kapasiteye sahibiz. Başkan Deniz Köken öncülüğünde biz EMÜDER olarak Nişanca’ya katkı sunmak istiyoruz. Sadece Nişanca’da değil bütün Eyüp’te bu konuda hazırız” diye konuştu.

Eyüp Müteahhitler Derneği (EMÜDER) Başkanı İrfan Tutacak’ın açıklamaları şöyle:

Saygıdeğer Basın Mensupları;

EMÜDER-Eyüp Müteahhitler Birliği olarak; Eyüp Belediye Başkanı Sn. Deniz KÖKEN’in öncülüğünde Eyüp ilçesinde ‘saçak parsel’ meselesinin çözüme kavuşturulmasıyla birlikte; ülke olarak yaşadığımız ekonomik kriz ve sıkıntılara rağmen, öteden beri faaliyet gösterdiğimiz Eyüp’deki riskli konut ve site alanlarının dönüşümü projelerinde 2022 yılında da önemli roller üstlenmeye devam ettik.

Örneğin 2022 yılında başlayan Didem-1 Sitesi, Maliye Blokları ve Sağlıkçılar Sitesinin dönüşümü büyük ölçüde tamamlanmak üzeredir. Bu sitelerin dönüştürülmesi üyelerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 2022 yılında çoğu Eyüp sınırları içerisinde olmak üzere yaklaşık 2500 adet konut üretimini tamamladık.

EMÜDER üyesi müteahhitler olarak, 2023 yılında ise Didem-2 ve Didem-3 Siteleri ile Boğaziçi Blokları ve Öğretmen Bloklarının dönüşümünü gerçekleşeceğiz. Saydığımız bu 4 projede toplam 1.240 adet konut ve ticari alan birimi üretilecektir. 2023 yılında Eyüp ilçemizde üretmeyi hedeflediğimiz toplam konut ve ticari alan sayısı ise toplam 3000-3500 adet civarında olacaktır. Bunlar son derece ciddi rakamlardır.

Bunu yaparken sadece konut ve ticari alanlar üretmiyoruz.

Aynı zamanda istihdam da yaratıyoruz.

Ülke ekonomisine büyük bir katma değer de sağlıyoruz.

Ama çok büyük zorluklarla mücadele ederek…

Müteahhitler olarak işimizi yaparken, yaygın şekilde karşılaştığımız belli başlı sorunları da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu sorunların ilki ve en önemlisi, hiç şüphesiz; son ekonomik krizle birlikte yaşadığımız ‘girdi maliyetlerindeki artış’ ve ‘fiyat istikrarsızlığı’ ile buna bağlı olarak konut fiyatlarında yaşanan ciddi artışlardır.

Vatandaşın alım gücünün, artan konut fiyatları karşısında ciddi manada düşmesiyle birlikte; ürettiğimiz konutlara yerli müşteri talebinin neredeyse sıfır noktasına geldiğini söyleyebiliriz.

  • Karşılaştığımız diğer önemli bir sorun da; yapı denetim uygulamasında ‘havuz sistemine’ geçilmesiyle birlikte, yapı denetim sektöründeki iyi niyetli olmayan kimi şahıs ve firmaların bizlere sahada yaşattıkları çeşitli zorluklardır.
  • Özellikle son ekonomik krizin inşaat ve yan sektörlerinde ortaya çıkardığı fiyat istikrarsızlığı ve belirsizlik ortamında; bu sektörlerdeki beton, mıcır ve çimento üreticilerinden bir kısım kötü niyetli oyuncuların durumu adeta fırsata çevirerek ciddi bir ek maliyet artışına sebebiyet vermek suretiyle, bu alandaki tedarik piyasasının arz-talep ve fiyat dengesini bozmalarıdır.
  • Başat bir sorun olmamakla birlikte, konut inşa süreçlerinde ilgili kamu kurumlarına ödediğimiz birtakım harç ve bedellerin yüksekliğinin de, konut fiyatlarının pahalı olmasında belli bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.
  • Son olarak; halen yaşadığımız bu enflasyonist ortamda, girdi maliyetlerinin adeta günü birlik değişerek yükselmesiyle birlikte fiyatı artan diğer çok önemli bir unsur da ‘zaman’ olgusudur. Başta belediyelerimiz olmak üzere, Tapu Müdürlükleri, İSKİ ve BEDAŞ gibi kurumlar nezdindeki resmi iş ve işlemlerimizin olması gereken optimal süreler içerisinde sonuçlandırılması da bizim için son derece önem arz etmektedir. Bu bağlamda, örneğin bir imzanın sadece 2 hafta bile geciktirilmesi, bizler için parasal bir kayıp anlamına gelebilmektedir.

İlgili kamu kurumlarının bu konuda gösterecekleri hassasiyet, bu noktadaki maddi ve manevi yükümüzün bir nebze de olsa hafiflemesini sağlayacaktır.

Bütün bu sorun ve zorlulara rağmen; önemli bir deprem kuşağında yer alan ve bu nedenle ciddi bir kentsel dönüşüm hamlesinin içerisinde bulunan Eyüp ilçemiz başta olmak üzere, tüm İstanbul’un yaşanabilir bir kent olarak yeniden inşasında önemli roller üstlenmeye devam edeceğiz.

Bu konuda başta yerel yönetimlerimiz olmak üzere, ilgili kamu kurumlarımızla yapıcı her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çizmek istiyoruz.

Bunun için de, yaşadığımız bütün bu sorunlarla baş etme noktasında ilgili kurumlarımızdan bizlere destek vermelerini beklediğimiz hususunu da vurgulamak istiyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.