DOLAR 32,4899 0.1%
EURO 34,7126 0.44%
ALTIN 2.474,14-0,48
BITCOIN 1988844-2,56%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Genel Başkan Ahmet İmrek “ Türkiye Uyanış Partisi”ni tanıttı

Genel Başkan Ahmet İmrek “ Türkiye Uyanış Partisi”ni tanıttı

ABONE OL
27 Temmuz 2023 13:33
Genel Başkan Ahmet İmrek “ Türkiye Uyanış Partisi”ni tanıttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Başkan Ahmet İmrek “ Türkiye Uyanış Partisi”ni tanıttı

Siyasi yaşantımızın 129’uncu partisi “Türkiye Uyanış Partisi” geçtiğimiz günlerde Yargıtay ve İçişleri Bakanlığı’ndan gerekli olurları alarak kuruluşunu tamamladı.  Partinin kurucu başkanı Ahmet İmrek ile tanınmış siyaset adamı Faik Kaya’nın Eyüpsultan’da ki evinde bir araya gelerek ilk röportajını aldık.  Genel Başkan İmrek parti politikalarını tanımlarken hem iktidara hem de muhalefete yüklendi.

Medya Haliç: Partinizin kuruluş amacı nedir?

Biz mevcut sistemde iktidarın yanlışlarına karşı onurlu ve dik duruş sergilemeyen veya gerekli muhalefeti yapmayan muhalif partilere bir alternatif olarak, ötekileştirmeden, ayırımcılık yapmadan, bayrakla ve vatanın bölünmez bütünlüğü ile sorunu olmayan herkesi kucaklayan bir merkez kitle partisi olma amacıyla kurulmuş yeni bir oluşumuz. Özellikle genç nesile sahip çıkabilmek, vatanın parça parça satılmasına engel olmak, özellikle göç sorununu tamamen bitirmek amacıyla kurulduk. Yani, turizm ve eğitim amacıyla buraya gelenlerin dışında, gelenlere karşıyız ve bununla ilgili gerekli mücadeleyi yapacağız.

Amacımız iktidara yürümek, çok partili bir sisteme geçiş yapmak. Tek adam rejiminin ülkemize uygun olmadığı görüldü, hatta tescillendi. Allah tebliği peygambere, can almayı Azrail’e, tabiatı Mikail’e veriyorsa biz neden bütün yetkileri tek adama veriyoruz? Yasama, yürütme ve yargının bağımsız bir şekilde birbirinden ayrılıp, ülkeyi üreterek kalkınacağı noktaya getireceğiz. Eğitimde taşımalı ve özel eğitime son vererek Edirne’den Van’a devlet okullarında tek müfredatla, eşit seviyede, eşit kalitede eğitim vererek, ülkeyi kalkındırmak için yola çıktık.

Medya Haliç: Teşkilatlanmada hangi aşamadasınız?

Şu an 33 ilde hazırız. Bu rakama ilçeleri de dahil. Yani kongreye götürecek ilçe sayımız mevcut. 33 il hemen kongreye gidebilecek durumda. İçişleri Bakanlığı’ndan gerekli belgelerimizi aldıktan sonra hızlı bir şekilde teşkilatlanma çalışmalarını bitirerek, bir buçuk, iki ay gibi bir süre içerisinde yurt genelinde 56 ili tamamlayarak ki görüşmelerimiz devam ediyor, 3 ay içerisinde de kongreye gitmeyi planlıyoruz. Önümüzde bir yerel seçim var. Bu seçimlere hem yeterlilik almak hem de belediyecilik açısından güçlü olduğumuz yerlerde, belediye başkanlıkları içerisinde programlar ve planlar geliştirerek oralarda etkili olmaya çalışıyoruz.

Medya Haliç: Siyaset ciddi manada maddiyat ister. Bu konuda üyelerinize ve teşkilatlarınıza mı güveniyorsunuz, belli bir hazırlığınız var mı, ya da birilerinden destek mi alacaksınız?

Biz bu işi imece usulü ile yapıyoruz. Gönüllülük esasına dayalıdır. Arkamızda herhangi bir güç olmadığı gibi kirli bir maddi beklentimiz de olmadı. Böyle şeylere asla tevessül etmiyoruz. Kendi hazırlıklarımızla ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın desteğiyle bu işi yürütmeye kararlıyız.

Medya Haliç: Türk siyasetindeki yerinizi nasıl tanımlarsınız?

Biz merkez kitle partisiyiz. Herhangi bir sonu “izm”le biten, herhangi bir fraksiyonun devamı olmayacağımız gibi sağ ya da sol olarak da bir düşüncemiz yoktur. Bizim içimizde sağcıların da, solcuların da yeri vardır. Hatta ve hatta komünist düşünce bile bizim içimizde yer bulacaktır. Çünkü bunlar siyasi yaşamın renkleridir. Yeter ki, söylediğimiz gibi bayrağımız ve vatanın bölünmez bütünlüğü ile bir sorunu olmasın. Tek çizgimiz budur.

Medya Haliç: Güncel konulara gelirsek, emekli maaşlarına yapılmayan zamlar…

Emekliler bu ülkede rahat yaşaması gereken tek kesim. Çünkü onlar tecrübelerini yıllarca devlete ve vatandaşa hizmetle geçirmiş, artık ömürlerinin son kısmını rahat ve huzur içerisinde geçirmesi gereken bir topluluk. Bu gün Avrupa’da emekliler emekli maaşlarıyla dünyayı gezerlerken bizim emeklimiz emekli maaşlarıyla ancak bakkal taksitini verebiliyor. Evinin kirasını ve faturaları karşılayamayacak durumda.  Son yapılan yüzde 25’lik göstermelik zammın maaşlara yansımaması, ismi adaletle başlayan bir hükümete hiç yakışmadığını düşünüyorum. Biz iktidarda olursak emekli maaşı en az bir öğretmen maaşıyla eşit olacak.

Medya Haliç: Hayat pahalılığı ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Üreten toplum olmaktan çıkarılıp sadece tüketen toplum olmak kabul ettirildiği için, biz ne zaman üretime geçersek, ne zaman üretim toplumu olursak, bu fiyatların aşağı düşeceğine inanan birisiyim. Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere üretimin her kesimi, kamu iktisadi teşebbüsler satıldı ve satılmaya devam ediyor. Biz bunları tekrar kamulaştırarak, köyden kente değil, kentten köye dönüşü teşvik edeceğiz. Köylerde köy enstitülerini tekrar açarak, taşımalı sisteme de son vereceğiz. Her okulun öğretmeninin sadece okuldaki öğrenciyi değil, toplumu da yetiştirdiğini göz önüne alarak en başta eğitimle, sonra da üretimle eski gücümüzü alacağımıza inanıyorum.

Medya Haliç: Sağlıkla ilgili düşünceleriniz..

Sağlıkla ilgili birçok sorun var ancak çok önemli bir konu var. SMA hastası çocuklarımızı biliyorsunuz. Bu aileler valiliklerden izin alarak çocuklarının tedavisi için para toplamaya çalışıyorlar. Adeta dilenci yerine konuyor. Burada yapılması gereken önemli bir şey var. TRT katkı payı gibi ÖTV, KDV veya diğer faturalardan yapılacak kesintilerle bir fon oluşturulmalı ve SMA’ lı çocuklarımızın tedavisi yaptırılmalıdır.

Medya Haliç: İktidarın eksikliklerini biliyoruz, ama muhalefetin eksikliklerini de kimse göz önüne almıyor. Sizce muhalefetin nasıl olması gerekiyor?

Bugün iktidarın yaptığı güzel şeyler de var, bunların yanındayız. Ama yapılan haksızlıkların, adaletsizliklerin, yanlış uygulamaların karşısında dik duruş sergilemeyen, gereğini yapmayan bir muhalefet var. Bunların iktidar olmak gibi bir düşünceleri olduğunu bile zannetmiyorum. Muhalefetin siyaset geliştirdiğine de inanmıyorum. Biz her ne kadar yeni olsak da iktidara yürüyoruz. Bu inanç ve imanla yola çıktık. Ben ve benimle birlikte hareket eden koca yürekli, liyakatli insanlar aynı doğrultuda hareketle, iktidara talip olarak gelen bir parti olarak bu muhalefeti asla ve asla oturtma niyetinde değiliz. Nasıl iktidar oturmuyorsa muhalefet de oturmamalı. Sadece mecliste el kaldır indirle bu işin olmayacağı aşikar. Hizmete dayalı, proje bazlı bir politika üreteceksek, bunu muhalefetinde, iktidarında yapması lazım. Aslında hizmetin ve projelerin yarışması lazım.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.