DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21010720,62%
İstanbul
°

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gülsüm Polat: TÜGVA’da ecrimisil ödesin!

Gülsüm Polat: TÜGVA’da ecrimisil ödesin!

CHP’li İBB Meclis Üyesi Gülsüm Polat, AK Partili Meclis Üyeleri eliyle TÜGVA'nın kollanmasına tepki gösterdi: Vatandaşa gelince ecrimisil ödeyecek, TÜGVA'ya gelince ödemeyecek. Yetimin hakkını size yedirmeyeceğiz!

ABONE OL
17 Mart 2022 17:04
Gülsüm Polat: TÜGVA’da ecrimisil ödesin!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Gülsüm Polat: TÜGVA’da ecrimisil ödesin!

CHP’li İBB Meclis Üyesi Gülsüm Polat, AK Partili Meclis Üyeleri eliyle TÜGVA’nın kollanmasına tepki gösterdi: Vatandaşa gelince ecrimisil ödeyecek, TÜGVA’ya gelince ödemeyecek. Yetimin hakkını size yedirmeyeceğiz!

Haber: Süleyman Sarıkaya

CHP’li İBB Meclis Üyesi Gülsüm Polat, AK Partili Meclis Üyeleri eliyle TÜGVA’nın kollanmasına tepki gösterdi. Polat konuşmasında, “Vatandaşa gelince ecrimisil ödeyecek, TÜGVA’ya gelince ödemeyecek. Yetimin hakkını size yedirmeyeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

İBB Meclisi’nin Mart ayı toplantılarının ilk gününde AK Parti’den TÜGVA atağı geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, AK Parti’li Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Başkanı O. Nuri Kabaktepe gibi isimlerin “Yüksek İstişare Kurulu” üyesi olduğu TÜGVA Genel Merkezi’nin arka bahçesi için önerge hazırlandı. AK Parti’li İBB Meclis üyeleri Ahmet Hamdi Gürbüz, Ömer Faruk Kalaycı, Seçkin Turan ve Mehmet Er’in imzasını taşıyan önergede şöyle denildi:

“İBB Meclis Başkanlığı’na. Konu tahsis. İBB mülkiyetinde bulunan Eyüpsultan ilçesi Defterdar Mahallesi 101 ada 13, 14, 15, 16 ve 18 parsel sayılı taşınmazların 10 yıl süreyle Eyüpsultan Belediyesi’ne bedelsiz tahsisi ilişkin teklifimizin 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 21. Maddesi ve belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin 8. Maddesi gereğine gündeme alınarak Hukuk Komisyonu’na havalesini arz ederiz.”

GÜLSÜM POLAT SERT KONUŞTU!

Konuyla ilgili olarak bugünkü toplantıda söz alan Gülsüm Polat oldukça sert konuştu. İBB Meclisi’nin bu günkü oturumunda  konuşma yapan Gülsüm Polat şunları kaydetti:

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Herkesin Berat kandilini kutluyorum.

Gündemin 5. Maddesi ile ilgili Eyüp Meclis üyesi olarak söz almış bulunuyorum.

Pazartesi günü Eyüpsultan Belediye meclisinin AKPartili meclis üyeleri tarafından verilen önergeyle Defterdar mahallemizde bulunan TÜGVA genel merkezinin komşu parselleri 10 yıllığına bedelsiz olarak Eyüpsultan Belediyesine tahsisi istenmiştir.

Bu konunun geçmişiyle ilgili kısa bir özet vermek istiyorum.

TÜGVA Genel Merkezi’nin bulunduğu arazi ve binanın inşaatı da uzun süre tartışılmıştı. 2 bin 143 metrekarelik arazi daha önce İBB’ye aitti.

Planlarda mezarlık ve park olarak işaretlenmiş arazinin imarı İBB Meclisi tarafından 2015’te değiştirilerek sosyal kültürel tesis alanına alındı.

2016 yılında İBB arsa üzerinde, 30.3 milyon TL’ye ihaye ettiği “Eyüp Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Otopark Projesi”ne başladı.

Projeye ilişkin Yapı İşleri Müdürlüğü’nde bulunan dosyada tüm çalışmaların “TÜGVA” adı altında yapıldığı görüldü.

İnşaat sürerken, 35 daire karşılığında arazinin mülkiyeti, 2017 yılının ağustos ayında İBB şirketi KİPTAŞ’a geçti.

KİPTAŞ A.Ş. arazi ve üzerindeki binayı 29 milyon 990 bin TL + KDV bedel üzerinden TÜGVA’ya yüzde 30’u peşin, kalanı 10 eşit taksit halinde sattı.

Bu  inşaat ve satış süreci ile ilgili İBB müfettişleri de inceleme yapmıştı. Müfettiş raporu, 2 Nisan 2021’de sorumluların tespiti ve zararın tazmini açısından yasal işlem yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Raporda belirtilen “2015 yılında TÜGVA’ya bina yapılması iradesi gösterilmiş ve bu yolda gerek İBB gerekse KİPTAŞ’ın imkanlarından yararlanılmıştır.

TÜGVA genel merkezi bu binayı kullanmakla kalmamış yanındaki araziyi de duvar ve tellerle çevirerek gasp etmiştir. Gasp etmiştir diyorum çünkü hiçbir ecrimisil ödemeksizin uzun yıllardır kullanmış, resmen çökmüştür.

Mart 2019 şeçimlerinden sonra yeni İBB yönetimi ile biz ne yaptık!

İstanbul’a yeni bir anlayış geldi. Hiç kimseye kayırmacılık yok, ne vakıftı, ne dernekti, ne yandaştı, biz kamunun hakkını hiç kimseye yedirmeyiz.

Tespitlere başladık, bu şekilde hiçbir sözleşmeye dayanmayan, gasp edilen, kamuya ait malların hepsi için ecrimisil göndermeye…

2021 yılında TÜGVA ya da ecrimisil gönderildi.

Ecrimisil ihbarnamesi alınınca her nedense koşa koşa önergeyi hazılayıp, kendinize tahsis kararı çıkartmaya…zamanlama çok manidar.

Niye arkadan dolaşıyorsunuz, samimiyseniz ödersiniz ecrimisil bedelini, kamunun hakkını kamuya verirsin, ondan sonrada İBB ile anlaşma yaparsınız.

Parasını verdikten sonra, kurallara uyduktan sonra İBB neden anlaşma yapmasın.

Sizin ne gibi bir muafiyetiniz var…

Vatandaşa gelince ecrimisil ödeyecek, tügva yapınca ödemeyecek öyle mi?

Ne kadar arkadan dolaşmaya çalışırsanız çalışın biz yetimin hakkını size yedirmeyeceğiz. Bu gündem maddesine hayır diyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.