DOLAR 32,2072 0.07%
EURO 34,8508 -0.04%
ALTIN 2.414,910,22
BITCOIN 2183630-2,40%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Köylünün Yüzüne Nasıl Bakacaksınız?

Köylünün Yüzüne Nasıl Bakacaksınız?

ABONE OL
22 Ağustos 2022 14:06
Köylünün Yüzüne Nasıl Bakacaksınız?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu haftaki yazıma çok çok önemli bir hatırlatma yaparak başlayacağım. Aşağıdaki satırları 2 Aralık 2012 yılında kaleme alıp, yayınlamışım. Aradan tam 8 yıldan fazla bir süre geçmiş. Tarım politikalarımızın nasıl bir süreçten geçirilip, bu güne getirildiğini ve bu günün şartlarını göz önüne alırsanız değişen hiçbir şeyin olmadığını görürsünüz. Sadece son paragrafta yanılmışım. Onu da okuyunca anla yacaksınız.

Köylünün yüzüne nasıl bakacaksınız? (2 Aralık 2012)

Bazen aklım almıyor. Bu memleket nasıl bu hale geldi? İlkokul sıralarında bize öğretilen en önemli bilgilerden biri, dünyada kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biri Türkiye idi. Şimdi bırakın yetmeyi, birçoğunun adeta burun kıvırarak yediği ispanağı bile ithal ediyor muşuz. Bu kadar mı, okuyun da görün bakalım. Ben de öğrenince çok şaşırdım, bir o kadar da kızdım.

Memlekette yanlış uygulanan tarım poli tikaları yüzünden, dünyanın bir numaralı üreti cisi olduğumuz fındığı bile ithal eder hale gelmişiz. Köylü yetiştiremiyor, fındığımız yet miyor mu? Ne alakası var? Birileri köşeyi dönüyordur. Tabiatıyla birilerini de yanına alarak, birlikte dönüyorlardır köşeleri.

İhracat az, üretim fazla deyip, kendi köylümüzden almadıkları fındığı dışarıdan almak ne demek?

Cumhuriyet yazmış, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, Türkiye fındık, kayısı, incir, kiraz, vişne, ayva ve haşhaş tohumu olmak üzere yedi ürünün üretiminde dünya sıralamasında başı çekiyorken, son yıl larda uygulanan yanlış tarım politikaları ne deniyle Çin’den fasulye, kayısı ve kuru sarımsak, İtalya’dan ıspanak, kuru üzüm, ABD’ den fındık, Güney Afrika’dan satsuma mandalinası, Şili’den sofralık üzüm, İran’dan karpuz, İtalya ve Şili’den elma, Kosta Rika’dan kavun, İran’dan kuru kayısı, ile lahana ve İspanya’dan marul ithal etmek zorunda kalıyormuş. An laşılan soframızda Türk malı bir şey kalmamış.

Şu acı tabloya bakar mısınız? Ispanak, marul, fasulye, elma, lahana ithal ediyoruz. Daha ne günler göreceğiz kim bilir? Bu mem leketin toprakları bunca yıldır, binlerce yıldır üzerinde yaşayan insanların rızkını vermemiş mi? Bunca yıldır bu topraklarda ıspanak, fa sulye, üzüm, marul yetişmemiş mi? Nüfus çok kalabalık da yetiştirilenler yetmemiş mi? O zaman çiftçiler satamadıkları mallarını neden denize döküyor, yollara saçıp isyan ediyor? Şu hale bakın, ıspanağı, marulu bile ithal eder du ruma gelmişiz. Aslında gelmemişiz, ama neyse..Hele hele dünya şampiyonu olduğumuz fındığı ABD’den ithal ediyor olmamız, insanın aklına kötü kötü şeyler getiriyor. Köylümüze vermediğimiz parayı, ABD’ye veriyoruz. Kim bilir hangi anlaşmanın şartlarındandır?

Hayvancılık desen ona keza. İnsanlar ne ya pacağını şaşırmış durumdalar. DPT’nin araştır masına göre 2015’te Türkiye’de 170 bin ton civarında et açığı oluşacak. Hayvan kaçakçılığındaki olağanüstü artış sıkıntıyı kat layacak. Ne ala memleket. Sınırlara bak, elini kolunu sallaya sallaya, isteyen istediği mali ge tiriyor. PKK’sı bir yandan, kaçakçısı bir yandan… Sürüyle geçirilen yüzlerce baş hayvanı kimse görmüyor mu? Üstelik, bu hayvanlar hastalıklı mı, sağlıklı mı belli değil. Vatandaş ne yapacak beyler?

Bir de işin içinde vatandaşı kandırmaca var. Köylüye “Kıyak yapıp” destekleme veriyorlar. Tarımda yılda 3.5 milyar ton mazot kullanılıyor. Bu mazotun ÖTV ve KDV’si 9 milyar TL tutuyor. Çitçiye 2013’te verilecek 9 milyar TL’nin tamamı çiftçinin ödediği mazot parasından alı nan ÖTV ve KDV olarak geri alınacak. Kim kime destekleme veriyor anlamış değilim.

Yanlış, yanlışla düzelmez. Atatürk’ün sözünü hatırlayın. Köylü Milletin Efendisi demiş. Efen dinize saygı gösterin, ithalatı kontrol altına alın, kaçakçılığı önleyin. Köylüyü sakın küçümsemeyin. Siz, siz olun köylüyü başınızın tacı yapın. O öyle bir köylüdür ki, ekip de satamadığı o ıspanağın, o marulun, o fasulyenin yerine seçimlerde sizi diker.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.