DOLAR 32,2342 0.3%
EURO 35,0763 0.26%
ALTIN 2.441,080,49
BITCOIN 2183628-3,38%
İstanbul
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mustafa Sarıoğlu Farkı

Mustafa Sarıoğlu Farkı

ABONE OL
20 Şubat 2022 09:58
Mustafa Sarıoğlu Farkı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere son yıllarda kuraklık, küresel ısınma ve pandemiden dolayı evrensel bir kriz yaşamaktayız. Ülkemiz de bu krizden etkilenenler arasındadır. Çoğu meslek gibi arıcılık mesleği ve arıcılarda bu durumdan nasibini almıştır.

Yerli ve gezginci arıcılarımız geçen yıl yaşadığımız kuraklıklardan dolayı ileri derecede arı ölümlerine maruz kalmıştır. Bundan dolayı arılarımızda bal yetersiz olduğu için besleme şeker ihtiyacımız oluşmuştur. Bu ihtiyacımızı karşılamak için ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından Tarım Bakanlığına ve Cumhurbaşkanlığına gerekli bilgiler sunulmuştur. Hükümetimiz hızlı bir şekilde harekete geçerek Türkşeker kurumu tarafından arıcılarımıza kovan başı 10 kg olmak üzere süspanse ettiği ucuz şekeri alabilme hakkı tanımıştır. İmkanı olan bütün arıcılarımız bu durumdan faydalanabilmektedir. Fakat son günlerde Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği, kamuoyunu ve arıcıları farklı bir şekilde bilgi kirliliği ve siyaset yaparak konuyu farklı bir yere çekmektedir ancak sağ duyulu arıcılarımız bu kirli oyunlara gelmemektedir. Ordu Arıcılar Birliği’nin yönetim kurulu ve başkanı arıcılarımıza mesaj atarak hükümete saldırmaktadır. Chp milletvekili sayın Mustafa ADIGÜZEL’i birlik binasına çağırarak siyasi propaganda ve eylem çağrısı yapmışlar ancak 3500 kişinin üyesi olduğu bu birliğin bu çağrısına 40-50 kişi arası katılım olmuştur. Daha sonra sayın Mustafa ADIGÜZEL mecliste arıcı maskesi ve arıcı duman körüğüyle yaptığı konuşmada ülkenin arıcılık ve bal üretimiyle ilgili problemlerinden bahsetmiştir. Ancak 20 yıldır faaliyet gösteren Arıcılar Birliği, birçok imkan ve destek sunulmasına karşın arıcının problemlerine ve balın değersizleştirilmesine karşı bir çözüm üretememiştir.Bu yüzden bunu şiddetli bir şekilde kınıyorum.

“Peki bu işler neden böyle oldu” diyenlere cevabım şudur: 4631 sayılı yasalara dayanarak kurulan Arıcılar Birliği’nin amaç ve kapsamı; arıcı ıslahı, arıcılara pazar bulma, arıcıları maddi ve manevi açıdan kollayıp korumak ve devlete sağlıklı bilgiler götürmektir ancak bunun hiçbirinin bu şekilde olmadığını gördük. Tarım Bakanlığı arıcıya verdiği bal desteği yani kovan destek ödemelerini bu birlik üzerinden canlı para olarak vermekteydi ancak bu desteği çoğu zaman kendi amaçlarında kullanmaya başladılar. Örnek verecek olursam: Kovan plakasını 22 kuruşa alıp 2.5 liraya arıcılarılarımıza satmışlartır. Kayıtlı bal adı altında arıcılara etiketli barkot satarak gelen desteklemelerin %30’unu keserek arıcıyı mağdur etmişler ve elde ettikleri parayı keyiflerine keyif katarak harcamışlardır.

Durum böyleyken ortaya daha önce Türkiye Arı Yetiştirileri Birliği Başkanlığı yapmış Sayın Mustafa SARIOĞLU çıkmıştır. Görev süresince çok hızlı adımlar atarak görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Taklit ve tağşişi yasaklamıştır. Yapay balın üzerine gitmiştir. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz balları imha ettirmiştir. Arıcılık kayıt sistemi(AKS)’ni ve kovan plakalarını getirmiştir. Fakat 1 yıl sonra kumpasa getirilmiş ve görevden el çektirilmiştir. Sayın Mustafa SARIOĞLU’ndan sonra ise tekrardan yasaklar kalkmış, kaldıkları yerden devam edilmiş ve arıcılık tekrardan can çekişmeye başlamıştır.

Tam olarak arıcılık bitti derken 14 yıl sonra Sayın Mustafa SARIOĞLU tekrar meydanlara çıkmıştır ve Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu(TAHAP)’nu kurmuştur. İlk arıcı çadırına arıcı vekil dediğimiz Sayın Metin YAVUZ ile girmiş arıcının sorunlarını yerinde görerek Tarım Bakanımıza doğru ve çözünebilir sorunları götürmüştür. Yaklaşık 2 yıldır sahalarda çalışarak bir çok problemi çözmüştür. Bunlardan biraz bahsedecek olursak gıda yasası ve raf yasasını kanunlaştırmıştır. Bal aromalı şurubun yasaklanmasını sağlamıştır. Pandemi süresince arıcılarımızın yasaklardan etkilenmeden faaliyetlerini sürdürmesini sağlamıştır.

Kısa adı TAHAP olan bu gönül harekatının kurulduğu günden itibaren içinde yer almaktayım. Bu harekatın Ordu İl Başkanı olarak sizlere hizmet vermekten onur duyuyorum. Özet olarak Arıcılar Birliği artık acılar çektiren bir birlik olmuştur.  Artık devlet eskiden elinde bulundurdukları kovan plakalarını ve AKS’ yi bünyesinden almıştır ve devlet kendi bünyesinde arıcılarımıza hizmet vermektedir. Bu kararı mahkemeye vererek kendi yanlışlarını ispat etme yolunu seçmişlerdir. Bizde TAHAP olarak mahkemede taraf olmayı Danıştaya iletmiş ve kabul görülmüş bulunmaktayız. Gerekli belgeleri ve bilgileri mahkeme heyetine sunacağız. Mahkeme sürecinde Arıcılar Birliğine şeker verilme ihtimali ortadan kalkmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yücel KOCA

TÜRKİYE TARIM HAYVANCILIK ve ARICILIK FEDERASYONU ORDU İL BAŞKANI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.