DOLAR 32,2025 -0.01%
EURO 35,0178 0%
ALTIN 2.520,000,79
BITCOIN 22026822,36%
İstanbul
19°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Polis, tahsil farkı gözetilmeden 3600 Ek Gösterge bekliyor

Polis, tahsil farkı gözetilmeden 3600 Ek Gösterge bekliyor

ABONE OL
13 Haziran 2022 11:25
Polis, tahsil farkı gözetilmeden 3600 Ek Gösterge bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polis, tahsil farkı gözetilmeden 3600 Ek Gösterge bekliyor

Emekli polislerin bir araya gelerek kurdukları “İstanbul Ekip 1 Basın Emekliler Derneği, Çanakkale Temsilcisi İbrahim Aydemir TURHAN, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, tahsil farkı gözetilmeden, eşit işe eşit ücret istediklerini belitti. Aydemir Turhan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektup şöyle:

SAYIN CUMHURBAŞKANIM,

𝗣𝗼𝗹𝗶𝘀, aynı bakanlığa bağlı olarak 𝗲𝗺𝘀𝗮𝗹 görev yaptığı 𝗷𝗮𝗻𝗱𝗮𝗿𝗺𝗮 ile gerektiğinde yurtiçi ve yurtdışında müşterek görev yapmasına, Anayasamızın, “Ücrette 𝗔𝗱𝗮𝗹𝗲𝘁Sağlanması” başlıklı 55.maddesinde; “Devletin, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri için gerekli tedbirleri alır” hükmüne ve EŞİT İŞE, EŞİT ÜCRET ilkesine rağmen, 1995 yılında, bir defaya mahsus, tahsil farkı gözetilmeden JANDARMAYA VERİLEN 𝟯𝟲𝟬𝟬EK GÖSTERGE POLİSE VERİLMEDİ.

Jandarmaya verilen 3600 EK GÖSTEGENİN polise verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine açılan 𝗱𝗮𝘃𝗮; polis ve jandarmanın görev alanının birbirinden farklı olduğu, jandarmanın savaşta da görevinin olduğu gibi akla ziyan gerekçelerle reddedildi.

“Hizmet süresi” aynı olan emekli bir 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘀 𝗺𝗲𝗺𝘂𝗿𝘂, emsali olan 𝗷𝗮𝗻𝗱𝗮𝗿𝗺𝗮astsubayına göre emekli aylığında yaklaşık %30, ikramiyesinde yaklaşık %15 daha az para alıyor.

Polis memurları, çalıştıkları birimde, asayiş uygulaması ve spor müsabakası gibi ek görevleri, değişik tahsili olan polis memurları ile birlikte yapmakta, lise mezunu “kıdemli” bir polis memuru, kendisinden kıdemsiz fakülte mezunu polis memuru ile devriye görevine çıktığında, kıdemli lise mezunu polis, kıdemsiz fakülte mezunu polisin 𝗮𝗺𝗶𝗿 𝘃𝗲𝗸𝗶𝗹𝗶 olarak görev yapıyor.

Ülkemizin bekası ve vatandaşın güvenliği için binlerce şehit ve gazisi olan 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘀𝗶𝗻 3600 EK GÖSTERGE alan jandarmayla emsal görev yapmasına rağmen, jandarmayla AYRI KEFEYE konması, yılbaşı ve bayramlarda idari izin verilen ve polis gibi hayati tehlike riski, yüksek 𝘀𝘁𝗿𝗲𝘀ve ağır çalışma şartlarında çalışmayan diğer kamu görevlileriyle AYNI KEFEYE konarak;

3600 EK GÖSTERGE hakkının, sadece yüksekokul ve fakülte mezunu polis memurlarına verilmesi; emsal görevi yapan polis memurları arasında haksızlığa, hizmetlerin savsaklanmasına, polisteki 𝗮𝗶𝗱𝗶𝘆𝗲𝘁 duygusunun zayıflamasına ve adaletsizliğe sebep olur.

Mesai mefhumu gözetmeden ağır çalışma şartları ve yüksek 𝘀𝘁𝗿𝗲𝘀altında fedakarca çalışan polise; sık sık EK GÖREV VERİLMESİ, mesai bitiminde İKİNCİ BİR EMRE KADAR ÇALIŞTIRILMASI, istisnalar hariç, haksızlığa uğrayan polise sahip çıkılmaması, bazı amir ve siyasetçiler tarafından 𝗺𝗼𝗯𝗯𝗶𝗻𝗴 uygulanmasına bağlı olarak poliste sık sık yaşanan intiharlar polisleri çok üzüyor.

Emekli bir polis olarak; poliste artarak devam eden intiharların TUİK tarafından 𝘂𝘇𝗺𝗮𝗻 psikologların katılımıyla 𝗯𝗶𝗹𝗶𝗺𝘀𝗲𝗹 olarak araştırılıp gereğinin yapılmasını,

FETÖ’nün, Devletimizi ele geçirmek için yaptığı darbe girişimini, hayatları pahasına yaptıkları operasyonlarla önlenmesinde “kilit rol oynadıkları için” takdir ettiğiniz kahraman 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘀𝗹𝗲𝗿𝗶𝗻; fedakarlıkları, yaptığı görevin önemi, ağırlığı ve yukarıda açıkladığım hususları göz önüne alınarak; bir defaya mahsus, TAHSİL FARKI GÖZETİLMEDEN, 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘀𝗲 3600 EK GÖSTERGE hakkının, jandarmaya verildiği şekilde verilmesi için inisiyatif alarak 𝗮𝗱𝗮𝗹𝗲𝘁𝗶𝗻 yerini bulmasına vesile olmanızı istiyorum. Yüksek takdirlerinize sunuyorum.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.