DOLAR 33,0871 0.06%
EURO 36,3324 0.28%
ALTIN 2.617,970,16
BITCOIN 2143348-1,51%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamulaştırma, Alibey Barajı’nın tam kapasiteli olarak İstanbul’ a su verebilmesi için yapılıyor
  • Medya Haliç
  • Eyüpsultan
  • Kamulaştırma, Alibey Barajı’nın tam kapasiteli olarak İstanbul’ a su verebilmesi için yapılıyor

Kamulaştırma, Alibey Barajı’nın tam kapasiteli olarak İstanbul’ a su verebilmesi için yapılıyor

ABONE OL
11 Temmuz 2024 12:35
Kamulaştırma, Alibey Barajı’nın tam kapasiteli olarak İstanbul’ a su verebilmesi için yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamulaştırma, Alibey Barajı’nın tam kapasiteli olarak İstanbul’ a su verebilmesi için yapılıyor

 

İSKİ, Pirinççi köyünde Alibey Barajı’nın yakınında yer alan 38 evin, su kotasının artırılacağı gerekçesiyle kamulaştırılarak tahliye edileceği yönünde basında çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Alibey Barajı havzasında maksimum su kotunda kalan yapı ve taşınmazların kamulaştırılarak kaldırılacağını bildirdi.

 

Açıklamada şöyle denildi:

9-10 Temmuz 2024 tarihlerinde bazı basın yayın ve sosyal medya mecralarında Alibey Barajı 26  m – 29,75 mkotları arası maksimum su kotu altında kalan parsel, yapı ve taşınmazların kamulaştırılması ile alakalı haberler yansımıştır.

Alibey Barajı’nın tam kapasiteli olarak İstanbul’ a temiz su verebilmesi için 26 m -29,75 m kotları arasında kalan ve DSİ Genel Müdürlüğü’nce kamulaştırma işlemleri tamamlanmamış olan parsellerin kamulaştırma işlemlerinin yapılması hususu DSİ Genel Müdürlüğü’nce İdaremize bildirilmiştir. Kurumumuz Alibey Barajı’nda suyu 26 kota kadar kullanabilmektedir. 26 kottan sonra bölgeyi su basmaması için barajdaki su tahliye edilmek zorundadır. Kuraklığın yoğun hissedildiği son yıllarda suyun tahliye edilmesi İstanbullular adına olumsuz etki yaratmaktadır.

Alibey Baraj Havzası’nda maksimum su kotunda kalan yapı ve taşınmazların kamulaştırılarak kaldırılması zaruridir. Alibey Barajı 26 m-29,75 m kotları arası “Maksimum Su Kotu” altında kalan parsel ve bu parseller üzerinde bulunan yapı ve diğer muhdesatlar ile göl mutlak koruma alanında kalan yapıların kamulaştırma işlemlerine yönelik alınan kamu yararı kararları Bakanlık oluru ile onaylanmıştır.

Bu kapsamda kamulaştırma işlemlerine başlanılmış olup, 3 adet parsel ile parsellerin üzerindeki mesken, müştemilat ve muhdesatların kamulaştırma bedellerinin blokesi Mahkeme Kararı gereği yapılmış, tapu tescil işlemleri ile diğer yapılara ilişkin açılan kamulaştırma davaları devam etmektedir. Alibey Barajı’nda ‘Maksimum Su Kotu’ altında kalan diğer parseller ile birlikte parseller üzerinde bulunan yapıların kamulaştırma çalışmaları sürmektedir.”

 

Köy halkı karşı çıkıyor

Kamulaştırma kararların bir kısmının geçen hafta içerisinde bazı evlere tebliğ edildiği öğrenildi. Köylüler ise karara; tahliyeye konu olan maksimum su yüksekliğine dair kot seviyesinin 29.75 metre olarak belirlenen haliyle, Mimar Sinan’a ait Mağlova Kemeri ve Kemerburgaz Kent Ormanı içinde yer alan bazı işletmeleri de su altında bırakacağını öne sürerek, kamulaştırmanın kamu yararı dışında gerçekleştirilmek istendiğini iddia ederek karşı çıktı. Tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgede su altında kalabileceği sebebiyle tahliyesi istenen bölgede, Pirinççi İlkokulu, cami, otobüs durakları, kafe, birçok süt ürünleri ve hayvancılık işletmesi bulunduğu belirtildi.

İSKİ köylülerin iddialarını reddediyor

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, bölgenin durumunu anlatarak, köy sakinlerinin iddialarına yanıt verdi. Alibeyköy Barajı’nın 29.75 metre kot seviyesine göre inşa edildiğini ve tahliyesi istenilen parsellerin baraj gölün ve baraj aynasında kaldığını aktaran Sönmez, bu zamana kadar bu bölgelerin su altında kalıp zarar görmemesi adına barajın 26 metrelik kot seviyesinde çalıştırıldığını söyledi. Barajın 29.75 metrelik orijinal kot seviyesinde hizmet vermeye devam edilmesinin planlandığını belirten Solmaz, alandaki problemin yaklaşık 40 senedir devam ettiğini ve kamulaştırma işlemlerini gerçekleştireceklerini belirtti. İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Solmaz, köylülerin kent ormanı ve Mağlova Kemerine dair iddialarının ise gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.